Depresia je choroba, pri ktorej je narušená funkcia mozgu zodpovedná za kontrolu nálady. Jedná sa o patologický smútok, ktorý už nie je len bežnou reakciou na nepríjemné udalosti, ale celkom človeka pohltí. Ten vidí svet a dianie okolo seba negatívnejšie, než tomu v skutočnosti je, a nie je schopný svoj stav ovplyvniť či zmeniť. Dopad to má samozrejme nielen na človeka samotného, ale aj na jeho okolie, blízkej osoby, štúdium či zamestnanie.

Celoživotná prevalencia depresívnej poruchy je 16,2% , s najčastejším výskytom vo vekovej skupine 30-44 rokov, pričom ženy sú depresívnym
ochorením postihnuté dvojnásobne častejšie ako muži.

Príčiny vzniku

Depresia vzniká vplyvom viacerých faktorov, pričom zásadné je narušenie oblastí mozgu, ktoré kontrolujú emócie. V týchto oblastiach pôsobia tzv. Nervové prenášače (serotonín, noradrenalín, dopamín), látky zodpovedné za prenos signálu v mozgu, ktorých hladiny sú pri depresii narušené. Ďalej dochádza k zmene vylučovania hormónu melatonínu, ktorý riadi rytmus spánok-bdenie. Na vzniku depresie sa tiež podieľa genetická vloha, teda ak sa depresia vyskytla u príbuzných, môže byť daný človek náchylnejší k vzniku tejto choroby. Spravidla však na spustenie prispeje určitý silný faktor z vonkajšieho prostredia, ako napríklad stres (strata milovanej osoby, strata zamestnania, atď.).

Kto môže depresiou ochorieť?

S depresiou sa môže počas svojho života stretnúť ktokoľvek. Často sa prejaví už v dospievaní alebo ranej dospelosti. Aspoň raz za život sa vyskytne u každého piateho človeka.

Príznaky a prejavy

Depresia sa môže podľa závažnosti prejaviť ako mierna, stredne ťažká a ťažká. Kľúčové je rozpoznať najčastejšie príznaky choroby, ktoré väčšinou trvajú aspoň 14 dní. Môže ísť o stále smutnú náladu, pokles sebavedomia, neprimerané výčitky, neschopnosť prežívať radosť, nesústredenosť, nerozhodnosť, celkové spomalenie či naopak napätie a nepokoj, extrémnu únavu, ťažkosti so spánkom (nedostatok či nadmiera), zníženú alebo zvýšenú chuť do jedla a objaviť sa môžu aj samovražedné myšlienky.

Možnosti liečby

Depresia je liečiteľná a pri včasnom záchyte môže byť liečba skutočne život zachraňujúca. Vo väčšine prípadov sa nezaobíde bez špecializovaných liekov – antidepresív – ktorá ovplyvňuje hladiny už spomínaných nervových prenášačov. Nástup účinku liekov trvá spravidla 14 dní. Zo skúseností je známe, že po preliečení depresie je vhodné ich užívať minimálne ďalších šesť mesiacov, než bude telo znovu schopné samo ovplyvňovať hladiny jednotlivých prenášačov.

Po preliečení akútneho stavu je možné tiež podporne využiť psychoterapiu. Tá je vhodná najmä z dlhodobého pohľadu na ochorenie a jej cieľom je predovšetkým naučiť človeka žiť tak, aby sa mu depresie nevracali.

Čo môžem urobiť pre to, aby som svojej liečbe pomohol?

Čím viac sa Vy a Vaša rodina dozviete o depresii a jej liečbe, tým lepšie sa s ňou budete schopní vyrovnať.
Mali by ste sa stať odborníkom na Vašu chorobu, pretože depresia je ochorením na celý život, je pre Vás a Vašu rodinu dôležité, aby ste sa o nej a jej liečbe dozvedeli čo najviac. Čítajte knihy, navštevujte prednášky, hovorte so svojím lekárom alebo terapeutom. Môžete absolvovať aj psychoedukáciu. Naša organizácia organizuje programy na vzdelávanie.

Viac informácií o psychoedukácií sa môžete dozvedieť telefonicky na 0948 794 284 alebo e mailom poradenstvo@humanitar.sk

Byť informovaným pacientom je najistejšou cestou k úspechu!
 • Udržujte pravidelný spánkový režim
 • Každý večer choďte spať v približne rovnakom čase a v približne rovnakom čase tiež každé ráno vstávajte. Zdá sa, že narušený spánkový režim dokáže odštartovať poruchy nálady. Ak sa chystáte cestovať do oblastí s odlišným časovým pásmom, poraďte sa vopred s Vaším lekárom.
 • Udržujte obvyklý režim činností.
 • Nebuďte leniví, ale zároveň sa neprepínajte. Činnosti si plánujte!
 • Neužívajte alkohol alebo iné psychoaktívne látky (Marihuana, pervitín, kokaín, LSD, ale aj lieky). Drogy a alkohol môžu spustiť epizódy poruchy nálady a tiež ovplyvniť účinnosť psychofarmakologickej liečby. Niekedy môže byť alkohol a drogy “lákavým liečebným prostriedkom” porúch nálady alebo spánku, ale prakticky vždy situáciu len zhorší. Ak máte problém s podobnými látkami, poraďte sa s lekárom. Dávajte si pozor aj na každodenné požívanie malých dávok alkoholu, kofeínu a niektorých voľne predajných liekov na prechladnutie, alergie alebo bolesť. Aj malé dávky týchto látok môžu ovplyvniť spánok, náladu alebo reagovať s Vašimi liekmi.
 • Prijmite podporu rodiny a priateľov. Pamätajte si, že nie je vždy ľahké žiť s niekým, kto má výkyvy nálad. Ak sa všetci o bipolárnej poruche naučíte čo najviac, bude pre Vás jednoduchšie zmierniť vzťahové problémy, ktoré môže táto porucha spôsobiť. I “pokojnejšia” rodina bude niekedy potrebovať pomoc zvonku.

 

Požiadajte Vášho lekára alebo terapeuta, aby pomohol Vám i Vašej rodine dozvedieť sa o depresii viac. Rodinná terapia alebo návšteva podpornej psychoterapeutickej skupiny môže byť tiež veľmi prospešná.  Ak by ste sa chceli zapojiť do niektorých z foriem podpory neváhajte nás kontaktovať telefonicky na 0948 794 284 alebo mailom na poradenstvo@humanitar.sk

 • Pokúste sa znížiť mieru stresu v zamestnaní.
  Samozrejme, že v práci chcete byť čo najlepší. Pamätajte však, že dôležitejšie pre Vás je vyhnúť sa recidívam! Pokúste sa pracovať v určitej hodine tak, aby ste sa dostali včas do postele. Vyhnite sa zamestnaniu so striedaním na smeny! Ak symptómy poruchy nálady ovplyvňujú vašu schopnosť pracovať, poraďte sa s Vaším lekárom, či prestať pracovať úplne, alebo si len vziať pár dní voľna. Ako otvorene zasvätili zamestnávateľa a kolegov je len na Vás. Ak nie ste schopní pracovať, môže člen Vašej rodiny oznámiť zamestnávateľovi, že sa necítite dobre a že ste v lekárskej starostlivosti a do práce sa vrátite, čo najskôr to bude možné.
 • Naučte sa rozpoznávať “skoré varovné signály” nových epizód.

Skoré varovné signály sú veľmi individuálne, a čím lepšie ste v rozpoznaní varovných signálov, tým skôr Vám môže byť ponuknutá pomoc. Nepatrné zmeny nálad, spánku, energie, sebaúcty, sexuálneho záujmu, sústredenie, ochoty pracovať na nových projektoch, myšlienok na smrť (alebo náhly optimizmus) a dokonca aj zmeny štýlu obliekania a účesu môžu byť prvými varovnými signálmi. Venujte zvláštnu pozornosť zmene Vášho spánkového režimu, pretože to je zvyčajne prvý nápovedou, že sa niečo deje. A pretože aj strata úsudku môže byť znakom novej epizódy, nehanbite sa poprosiť Vašu rodinu, aby hľadala prvé varovné signály, ktoré by Vám mohli uniknúť.

Ak si myslíte, že liečba nefunguje, alebo Vám spôsobuje nepríjemné vedľajšie účinky,  povedzte o tom svojmu lekárovi – sami od seba neprestávajte užívať a neupravujte dávkovanie liekov.
Symptómy, ktoré sa po vysadení lieku objavia, sa väčšinou lieči oveľa ťažšie. Ak sa veci nevyvíjajú tým správnym smerom, nehanbite sa požiadať svojho lekára, aby obstaral názor iného odborníka. Je normálne mať niekedy pochybnosti a konzultácie môžu byť skvelá pomoc.

Bez ohľadu na naplánovanú prehliadku  alebo krvné testy kontaktujte svojho lekára, ak máte:

 • samovražedné úvahy
 • sklony k agresivite
 • výkyvy nálady, poruchy spánku alebo energie
 • príznaky súvisiace s vedľajšími účinkami lieku
 • nutnosť užívať voľnopredajné lieky, ako sú lieky na prechladnutie alebo lieky na bolesť
 • akútna choroba alebo ak došlo k zmene v užívaní ostatných Vašich liekov

 

Neváhajte sa na nás obrátiť ak potrebujete poradiť. Bude sa vám venovať naša sociálna pracovníčka alebo sociálny poradca. Môžete tak urobiť telefonicky na 0948 794 284 , mailom poradenstvo@humanitar.sk alebo osobne na Probstnerova 6, 054 01 Levoča.